בלוגלן‏ > ‏

12-7-2018

מגוון ויסקים מתווספים אלינו למדפים השבוע עם הפתעה ממש עסיסית בסוף (משמאל לימין)

הראשון ממזקקת Knockando (הוגים: נוק-אנ-דו). המזקקה שייכת לתאגיד האלכוהול הגדול ביותר (דיאג'יו) שאליו משתייכים כשליש מהמזקקות בסקוטלנד שחלקם כן מיובאים לארץ, כמו טאליסקר, קליינליש, רויאל לוכנגר ועוד ... המזקקה הזאת כרגע לא מיובאת לארץ וגם בין חובבי הוויסקי לא מוכרת במיוחד, חוץ מהיותה קטנה יחסית עם רק 4 דודי זיקוק (מקאלן לדוגמה יש 24, גלנפידיך 32) רוב הוויסקי שלה הולך לבלנד שנקרא J&B ורק כ-8% מבוקבק כסינגל מאלט. המזקקה יושבת קרוב לנהר הספיי בלב הספייסייד (מפתיע משהו).
נוקאנדו 12 -  הוויסקי אופייני מאוד לוויסקי ספייססייד, טעמים מתקתקים עם קצת פירותיות טרופית בארומה, טעם דגני/לחמי בשילוב תבלינים ועשן עדין מאוד.
43% אלכוהול, 60 ש"ח למנה

הוויסקי השני הוא Benriach (בנריאך) כמו הנוקאדו גם הוא מגיע מאזור הספייסייד, ואפילו הוקם באותה השנה (1898), גם הוא שייך לתאגיד אלכוהול גדול בשם בראון פורמן שמחזיק בג'ק דניאלס, פינלנדיה ועוד מגוון מותגים, חוץ מבנריאך יש לתאגיד עוד שני מותגי סינגל מאלט בלבד. המזקקה נקנתה על ידי התאגיד רק לפני שנתיים (וחודש וחצי). הוויסקי שמגיע מהמזקקה לארץ הוא מהדורת 10 שנים, כיאה לוויסקי ספייסייד עמוק מאוד ועוקצני, שילוב של חביות ברבן ושרי. זהו ביטוי הכניסה לסדרת המזקקה, טעמים של פירות ירוקים, תבלינים וסיומת ארוכה של לתת שיעורה.
43% אלכוהול - 51 ש"ח למנה.

פרט לביטוי הזה יש לנו עוד שתי מהדורות, אחת מיושנת בחביות יין, והשנייה באלון חדש.

Glendronach (הוגים את השם: גלנ-דרו-נאק) גם היא שייכת לתאגיד בראון פורמן וגם היא מגיעה מספייסייד. רשמית, בעברה זו המזקקה השנייה שקיבלה רישיון לזיקוק, אחרי גלנליווט. המזקקה ידועה בשימוש האינטנסיבי שלה בחביות שרי, לכלל ביטויי הוויסקי העיקריים שלה. השילוב עם ויסקי ברמת עישון קלה וחביות שרי, נותן ויסקי עוצמתי ומיוחד מאוד. 
גלנדורנק 12 - שילוב של חביות שרי אולורוסו ושרי פדרו-חימנז ויושן 12 שנים. מבוקבק ללא תוספת צבע ובחוזק אלכוהולי של 43%. שילוב של טעמים מתקתקים, המון עץ, המון שרי. טעם מלא עשיר ובעל סיומת ארוכה יחסית. 54 ש"ח למנה.
גלנדורנק 18 - יושן 18 שנים בחביות שרי אולורוסו מובחר ומבוקבק ללא תוספי צבע וללא סינון בקירור ב-46%. ויסקי עשיר מאוד, כהה וסמיך, טעמים של קומפוט פירות אדומים ומתקיות נעימה. טעמי שרי חזקים מאוד וסיומת שמקיימת בדיוק את שרוצים, שהיא לא תיגמר. 66 ש"ח למנה.

כדי לסיים בפיצוץ אמיתי הבאנו לכם משהו באמת מיוחד. מבשלת הדיקטטור פעלה בארץ בשני  סיבובים בינתיים, על ידי אותם האנשים. עשו בירות נהדרות שהתבססו על 3 סוגים עיקריים, סטנדרטיים יחסית, עם מהדורות מיוחדות מגוונות וטובות ועיצוב מדליק. שילוב של יצירתיות, איכות יצר שילוב מאוד מיוחד. בשל כל מיני סיבות לבינתיים הם מפסיקים לייצר וכדי לסיים בגדול את הסבב הזה, הם הכינו הפתעה. מהדורה מיוחדת. הכינו 96 בקבוקים בלבד של בירה בזיקוק בהקפאה בחוזק 53%. השיטה המיוחדת עובדת ככה: נקודת קיפאון של מים (0 מעלות צלזיוס) גבוהה מזאת של אלכוהול (114- צלזיוס). מכניסים את הבירה במיכלים למקפיא, נוצרים גושי קרח ממים, ואותם מסננים. אחרי זה מקפיאים שוב ושוב ושוב. ככה מוציאים רק את המים, לא את האלכוהול, לא את הצבע ולא את הטעם (כמעט). מתקבל משקה משקה מרוכז שמזכיר את הבירה שממנה התחיל את דרכו אבל באופיו יותר דומה לוויסקי, גם בצורת הגשה. כל המהדורות של דיקטטור "הוקדשו" לדיקטטור מפורסם מסויים, וזאת לא שונה, ועל התווית יש את קים ג'ונג און בחגיגה גרעינית אחת אחרונה. 
96 בקבוקים נעשו של הדבר הנפלא הזה, לנו יש 6, ממוספרים (1-5, 69) מחיר מנה 99 ש"ח.

Comments