ספייסייד ויסקי Speyside

אזור בסקוטלנד שגיוגראפית חלק מאזור ההיילנדס אבל קיבל קטגוריה משלו בגלל שבערך חצי מתעשיית הוויסקי הסקוטי מרוכזת בו.
האזור ממוקם בצפון מזרח של סקוטלנד ובמרכזו עובר נהר הספיי (spey) שעל שמו האזור נקרא. ליבו של האזור הוא העיירה דאפטאון ועיירה אלגיןץ במערבה האזור תחום על ידי העיר אינוורנס אברדין במזרח.

גלנפידיך Glenfiddich

    גלנפידיך מזקקת הוויסקי הגדולה, המפורסמת ביתר ובין המשפיעות ביותר על תעשיית הוויסקי הסקוטי. המזקקה מחזיקה בתואר המזקקה עם הכי הרבה פרסים, בכל תחרויות הוויסקי. המזקקה הוקמה ב-1886 בדאפטאון שבספייסייד, על ידי וויליאם גראנט.

וויליאם הקים את המזקקה אחרי שצבר מספר רב של שנים בניהול מזקקה שכנה, מורטלאך. את המזקקה הוא הקים מהכסף שחסך ובנה אותה בידיים עם בני משפחתו. את דודי הזיקוק הראשונים הוא רכש ממזקקה וותיקה יותר שהייתה בתהליכי גדילה, קארדהו. כיום גלנפידיך היא המזקקת וויסקי הגדולה ביותר בעולם עם 29 דודי זיקוק שהם העתק מדוייק של הדודים הראשונים שנקנו, וייכולת זיקוק של כ-10 מיליון ליטר וויסקי בשנה! את המים למזקקה שואבים מנהר הרובי דהו שעל גדותיו היא שוכנת. רוב חביות הוויסקי המשמשים את המזקקה הן חביות ברבן משומשות אך יש גם חביות חדשות לגמרי, חביות פורט, שרי, מדירה, רום, חבית סולרה, חביות של יינות אדומים ובירה! זו המזקקה שמפעילה בעצמה את מפעל החביות שלה שבו מתקנים ומחדשים חביות ליישון הוויסקי.

המזקקה הייתה זו שהחזירה לגדולה את הסינגל מאלט וויסקי שכמעט ולא הגיע לצרכנים פרטיים ששתו בעיקר וויסקי בלנדד. בשנת 1963 יצאו בקמפיין גדול של הסינגל מאלט, ו"הוציאו אותו מהארון" החשאי. מהלך זה נחשב בזמנו להתאבדות אבל כיום, בזכות זה המזקקה מחזיקה ב-25% ממחירות הסינגל מאלטים בעולם. זו אחת המזקקות הבודדות שעד היום מוחזקת על ידי המשפחה המייסדת (סקוטית) ולא על ידי תאגידים בין לאמויים.

גלנפידיך הייתה למזקקה הראשונה שהקימה מרכז מבקרים בשטחה והזמינה אנשים לבקר. עד היום זהו מרכז המבקרים הפעיל ביותר מבין המזקקות בסקוטלנד, וככל הידוע לי היחידי שלא גובה כסף על סיור מודרך במזקקה.

גלנפידיך 12 – בקבוק הסינגל מאלט הנמכר בעולם, וויסקי נגיש מאד גם לאלו שעוד לא מכורים לוויסקי. הוויסקי מיושן בחביות ברבן אמריקאי ובחביות שרי ספרדי. לוויסקי ארומות של דבש, מאלטיות, אגסים. הטעם פרחוני ועדין עם טעמים של וניל, לתת מתוק ועץ בליווי עדין של עשן. סיומת בינונית פלוס עם טעם לוואי בעל עישון קל, שמנוניות ומעט פירותיות מתוקה. מייצג היטב וויסקי מהאזור ונותן תמורה מצויינת למחיר.

40% אלכוהול.

גלנפידיך 12 קאוראן רזרב – מהדורה של וויסקי שלא מיוצרת כבר, נדיר למצוא אותו. הוויסקי נקרא על גחלי הכבול שמשאיר בו חותם. הוויסקי יושן בחביות שלפני כן יושן בהן וויסקי מעושן וכך מתובל בעשן כבול. ארומה אדמתית ועשירה בעלת עישון קל, מעט אגוזית ומתיקות קלה. בפה מתקבלים טעמים מתוקים של דבש, שיעורה ועשן. סיומת בינונית עם תחושת עשן ומעט עשבונית.

40% אלכוהול.

גלנפידיך 14 אלון עשיר – זו המזקקה הראשונה שהוציאה וויסקי שיושן בחביות חדשות. אחרי שהוויסקי מיושן בחביות ספרדיות ואמריקאיות במשך 14 שנה הוא עובר ליישון לחביות חדשות משני הסוגים. המאסטר בלנדר מחליט כמה זמן הוויסקי יתיישן בחביות החדשות ואז עובר לעירבוב וביקבוק. לוויסקי ארומה של פירות בשלים, עץ, וניל וקינמון. בפה הוא נפתח לעושר רב, החביות מורגשות מאד ומכות בבלוטות הטעם והניחוחות שהיו לפני כן נפתחים בפה. הסיומת ארוכה ואגוזית וטעם העץ שנמשך עוד זמן רב.

40% אלכוהול.

גלפנפידיך 15 חביות סולרה – המזקקה הייתה הראשונה להביא את שיטת הסולרה ליישון או ליתר דיוק לחיתון וויסקי. השיטה מקורה ביינות השרי הספרדיים. זוהי חבית עצומה (VAT) בגודלה של אלפי ליטרים שהוויסקי נכנס אליה הוא תערובת של וויסקים בני 15 שנה שיושנו בחביות ברבן, שרי וחביות חדשות ואז נכנסים ל VAT המיוחדת הזאת. החבית הזאת לעולם לא מתרוקנת אלא כל חצי שנה מרוקנים רק חצי ממנה, ורק המחצית הזאת נכנסת לבקבוק, החצי שנשאר בחבית "נמהל" על ידי תערובת וויסקי "חדשה" שיושנה לפחות 15 שנה ואז עוברת חיתון נוסף של חצי שנה. מתקבל וויסקי עשיר מאד שתמיד יכיל וויסקי יותר ויותר עתיק. מתקבל וויסקי מיוחד מאד, עשיר בטירוף וללא שום ספק אחד הוויסקים המתגמלים ביותר שיש. בריח ניתן להרגיש דבש, וניל, פירות בשלים, תפוז. בפה עשיר ומעודן, אלגנטי ומתקתק עם טעמים של ג'ינג'ר, קינמון ומרציפן. סיומת מתקתקה שנשארת בפה לאורך זמן רב.

 40% אלכוהול

גלנפידיך 15 לאון – לעתים בחנות של המזקקה יש חבית וויסקי שניתן למלא בקבוק אישי ממנה. מי שממלא (בתשלום כמובן) רושם את התווית בכתב יד, ונרשם בספר עב כרס שבו רשומים כל אלו שמילאו בקבוק אישי. הוויסקי בוקבק ב 20/06/2011, הוויסקי הוא ישירות מהחבית, בן 15 שנה ובחוזק חבית. וויסקי עשיר מאד, שמשלב ניחוחות של עץ, וניל תבלינים ומעט כבול. הטעם הוא פלפלי ומעושן המשלב מתיקות ונילית בשלה. בשל חוזק החבית הוויסקי מומלץ עם מעט מים.

56.7% אלכוהול.

גלנפידיך 15 גרסת המזקקה – הוויסקי יצא לכבוד חגיגות 125 לייסוד המזקקה. הוויסקי מיועד למכירה במזקקה, ובשוק הדיוטי פרי ולא לשווקים הרגילים. הוויסקי לא עובר סינון בקירור ומגיע כמעט ללא דילול בחוזק של 51%. מתקבל וויסקי חזק מאד ועשיר מאד וגוף מלא. הוויסקי מורכב מתערובת של חביות אמריקאיות וספרדיות ובעל ניחוחות של פלפל ופרחים. בתוספת מים משתחררת מתיקות קלה ווניליות. בטעמו ניתן להרגיש טעם שמנתי מתובל, וניליות , פלפל שחור וקינמון. בתוספת מים הוויסקי מתעדן ויוצאים הטעמים הפירחוניים. סיומת די ארוכה, מתקתקה ומשכרת

51% אלכוהול

גלנפידיך 18 – גרסה משודרגת מאד של ה-12 שנה. וויסקי בן 18 שנה, עשיר ומיוחד. למצוא וויסקי בגיל הזה במחיר נגיש זה כבר לא פשוט. הוויסקי הוא תערובת של חביות ברבן וחביות שרי אולורוסו. הריח מתפרץ מהבקבוק עם קצת עץ, הרבה מאד פירות בשלים במיוחד תפוחים. בטעם פירות מסוכרים, תפוחים, תמרים, טופי. סיומת ארוכה, מחממת ומענגת. הוויסקי לא מגוון בטעם, מתחיל-ממשיך-ומסתיים די דומה, אבל הוא בחר לו נתיב טוב ללכת בו, אז למה להתבלבל בדרך?

 40% אלכוהול

גלנפידיך 19 עידן הגילוי (Age of Discovery) – מהדורה שהמזקקה עשתה בפינישים שונים, כל שנה בפיניש אחר, סה"כ יצאו 3 סוגים, הראשון פיניש מדרה, השני יין אדום דרום אמריקאי והשלישי חביות ברבן בלבד. מהדורת מדרה: מדרה הוא יין מחוזק מהאי מדרה דרום מערבית לספרד ופורטוגל (וחלק ממנה) מערבית למרוקו. המדרה הוא יין מחוזק מתוק המזכיר בטעמו את הפורט ומיושן בשיטה שונה ומיוחדת לאי חם ולח מאוד. לוויסקי ארומה עשירה ומלאה מאוד, ניחוחות של פירות יבשים, ריבת תפוזים וענבים בשלים. טעמים של תבלינים חמים כמו קינמון, פירות מסוכרים, עץ יבש ותחושה מאד שמנונית. סיומת עשירה מאוד, מחממת אך יבשה.

40% אלכוהול.

גלנפידיך IPA הוויסקי הראשון במהדורה הניסיונית של גלנפידיך שיצא לאור ב-2016. הוויסקי הזה הוא הראשון בעולם (ברמה תעשייתית) שיושן בחביות עץ ששימשו ליישון בירת IPA. המזקקה שיתפה פעולה עם מבשלת קראפט אזורית שבישלו כמה סוגים של בירת IPA במיוחד לניסוי הזה. הבירות נבחנו ואחת מהן שנבחרה יושנה בחביות ברבן של המזקקה למשך חודש. החביות רוקנו ומולאו בוויסקי שעבר בהן פיניש של עוד 3  חודשים. התוצאה היא ויסקי כשותי והדרי במיוחד. טעות רווחת של השתיינים היא לצפות לוויסקי בעלי טעמי כשות אגרסיביים כאשר בפועל הרבה יותר מעודן. הוויסקי ללא הצהרת גיל, בעל ארומות של הדרים, תפוח וכשות. טעם מרענן, ירוק וסיומת ארוכה מתקתקה והדרית.

43% אלכוהול.

 

גלנפידיך XXהוויסקי השני במהדורה הניסיונית. הוויסקי ללא הצהרת גיל והסימן XX מציין לא את שנות היישון אלא את כמות האחראיים על טעם הוויסקי, 20 מומחי ויסקי מכל העולם זומנו למזקקה וקיבלו אישור להסתובב חופשי באחד המחסנים ולבחור מתוכו חבית אחת של ויסקי לפי טעמו הוא, סה"כ 20 חביות. מתוכן  17 חביות ברבן, 2 שרי ואחת פורט. את החביות הללו ערבב בריאן קינסמן (המאלט מאסטר) וביקבק ב-47% אלכוהול. התוצאה היא ויסקי יוצא דופן במיוחד בעל מתיקות מאוזנת

47% אלכוהול.

גלנפידיך אוריג'ינאל – מהדורה מיוחדת שנוצרה על ידי בריאן קינסמן המאלט מאסטר. המהדורה משחזרת את טעמו של הגלנפידיך שהתחיל את כל מה שסינגל מאלט ויסקי הוא היום, המהדורה הראשונה בעת החדשה, מהדורת 1963. ארומה פירותית בשילוב ריחות פריחה, מעט וניל ולתת קלוי. מתיקות קלה, וניל, מעט מאוד עישון, תבלינים. סיומת יבשה ולא ארוכה במיוחד.

40% אלכוהול.

גלנפידיך 21 – הגלנפידיך 21 הוא בין הראשונים שאחרי 21 שנות יישון בחביות רגילות היה עובר לפיניש קצר בחביות של רום קריבי, דבר שנותן לו תיבול מיוחד ושונה. החביות שמגיעות לרמת יישון כזאת הן בודדות ונבחרות בזהירות. כל באץ' ממוספר בנפרד ויכולים להיות טעמים שונים במקצת. ניחוחות של וניל, קרמל ותאנים בשלות. טעמים של פלפל, הדרים וג'ינג'ר. סיומת ארוכה במיוחד, יבשה ומחממת.

 43% אלכוהול

גלנפידיך 30 –יישון לאורך כזה זמן דורש מיומנות ומלאים גדולים במיוחד. אחרי 30 שנות יישון לא נשאר הרבה וויסקי בחבית ואלו חביות שיועדו לכך מראש. הוויסקי הוא תערובת של חביות ברבן ושרי אולרוסו וכל בקבוק ממוספר ידנית. לוויסקי ניחוחות של קודם כל עץ, הרבה עץ, פירות, קצת קקאו וקפה. בטעימה העץ מורגש מלווה במתקיות פרחונית ושל פירות יבשים. סיומת ארוכה, מאלטית ודבשית.

 43% אלכוהול.

גלנפידיך סנו פיניקס – 2010 היה חורף כבד מביוחד שבמהלכו גג אחד המחסנים קרס תחת השלג הכבד. בתוך המחסן הזה אוחסנו מבחר וויסקים בני 13 עד 30 שנה. במחסן היו 50% חביות ברבן שהתמשו בהן פעם אחת, 30% חביות ברבן משומשות ו 20% חביות שרי. אנשי המזקקה חילצו את החביות אחרי שנחשפו לקור והיו קבורות תחת השלג מספר ימים. את הוויסקים הללו עירבבו ובקבקו 60,000 בקבוקים בלבד! הוויסקי לא דולל ומגיע בחוזק 47.6%, כל יום שעובר מחיר הוויסקי עולה. הביקורות על טעמו מהללות ומתואר כבעל ניחוחות וניל, תפוחים ואגסים. טעמים של תפוחים אפויים, דבש אבראש, שוקולד, קפה ועשן. סיומת ארוכה בעלת מתיקות מספקת של שרי.

 47.6% אלכוהול

באלויני Balvenie


גלנפרקלס Glenfarclas


נוקאנדו Knockando


מקאלן Macallan


תאמדו Tamdhu


טורמור Tormore


מקדאף (גלן דוורון) MacDuff (Glen Deveron)


גלנדרונאק Glendronach


דאליואן Dailuainne


אברלור Aberlour


ארדמור Ardmore


אוצ'רויסק Auchroisk 

לפעמים מבוקבק תחת המותג סינגלטון 

קאדהו Cardhu


קרגאנמור Cragganmore


קרייגליאצ'י Craigellachie


דאפטאון Dufftown 

ידועה כסינגלטון אוף דאפטאון

גלנדולאן Glendullan

לרוב מבוקבק תחת סינגלטון אוף דאפטאון

מורטלאק Mortlach


בנרומאך Benromach


דלאס דו Dallas Dhu


גלנבורג'י Glenburgie


גלנקרייג Glencraig


גלנליוט Glenlivet


טמנוולין Tamnavulin


טומינטול Tomintoul


בנריאק BenRiach


גלן אלגין Glen Elgin


גלן מוריי Glen Moray


לינקווד Linkwood


לונגמורן Longmorn


גלן גרנט Glen Grant


גלנרות'ס Glenrothes


ספייברן Speyburn


גלן קית' Glen Keith


סתרת'איילה Strathisla


סתרת'מיל Strathmill


Comments